Utwardzanie wydruków za pomocą lampy UV

Gdy już osiągnęliśmy sukces w postaci wydrukowanego modelu oraz jego umyciu przychodzi pora na jego dokładne utwardzenie. Dlaczego jest potrzebne dokładnie utwardzanie wydruków za pomocą lampy UV? Dlatego, że ekran naszej drukarki emituje pewną ilość światła UV, pozwalająca na wstępne utwardzenie żywicy tak by model zachował swój kształt. Oczywiście można zwiększyć czas naświetlania każdej warstwy i nie będzie tego problemu, bo żywica utwardzi się odpowiednio.

Jednak zwiększenie czasu naświetlania wydłuży czas wydruku. Nie jest to konieczne, bo mamy co najmniej dwie możliwości. Pierwsza to wystawienie naszego wydrukowanego modelu na działanie słońca i po pewnym czasie otrzymamy w pełni utwardzony model. Drugi sposób to zaopatrzenie się w inne źródło światła UV.

Źródłem światła może być świetlówka lub moduł LED. Oczywiście można zbudować taką lampę samemu jeśli mamy duszę majsterkowicza. Pomysłowość użytkowników raczej nie zna granic i utwardzanie może odbywać się poprzez włożenie sznura LEDów do wiaderka, włożenie tam modelu i nakrycie całości kartonem. Działa? Oczywiście, że działa! Ale … osobiście preferuję inne podejście, bardziej estetyczne. Do wydruków naszego Photona nie potrzeba budować wielkiej komory UV, można ją zastąpić lampą do utwardzania… żelowych paznokci! Tak mała estetyczna lampa, ze źródłem w postaci świetlówki UV i przede wszystkim bardzo ekonomiczna w zakupie. Taka lampa kosztuje między 50-100 zł. Więc nic nie pozostaje tylko zaopatrzyć się w takie urządzenie i cieszyć się „profesjonalnym urządzeniem do utwardzania wydruków”! 😉