Najlepszy hotend (głowica) do twoich potrzeb

Dlaczego potrzebujesz najlepszego i hotendu / glowcy do swojej drukarki 3D?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego musisz włożyć tyle wysiłku w znalezienie odpowiedniego hotendu dla swoich potrzeb, dowiesz się czytając ten artukuł. Głowica w drukarce 3D działa podobnie do dyszy w drukarce atramentowej. Poruszając się po powierzchni materiału i osadza stopiony filament.

Innymi słowy, hotend jest odpowiedzialny za wytworzenie obiektu 3D. Jak możesz sobie wyobrazić, ta część drukarki 3D, która wykonuje całą pracę mechaniczną, jest kluczowym elementem i musisz upewnić się, że ma najwyższą jakość wykonania.

Hotend może mieć wpływ na wiele aspektów drukarki 3D, w tym na szybkość drukowania, precyzję drukowania i wiele więcej. W najbliższej sekcji zajmiemy się podstawowymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą głowicę dostępną na rynku.

Na co zwrócić uwagę szukając najlepszej głowicy do ekstrudera?

Jeśli dopiero zaczynasz pracę z drukiem 3D, możesz nie znać najważniejszych części hotendu (głowicy), więc omówimy je krótko.

Dysza

Dysza głowicy E3D V6Pierwszą rzeczą do rozważenia przy wyborze głowicy jest dołączona do niej dysza. Dysza jest odpowiedzialna za ekstrudowanie (wypływanie) filamentu i układanie ścieżek, dzięki czemu znacznie wpływa to na precyzję modelu końcowego. Oczywiście ten element jest również odpowiedzialny za znacznie więcej.

Średnica dyszy decyduje również o tym, jak szybko tworzony jest przedmiot, ponieważ od średnicy dyszy zależy jaką wysokość warstwy można ustawić. Pamiętaj, że często musisz wybierać między precyzją a prędkością, jeśli chodzi o średnicę dyszy, ponieważ nie te dwie rzeczy wzajemnie się wykluczają .

Blok grzejny

Blok grzejny głowicy E3D V6 i Lite6Jeśli chodzi o podgrzewanie filamentu, blok grzejny jest najbardziej integralną częścią hotendu. Jest to część w której umieszczona jest grzałka i termistor. Ta pierwsza odpowiada za grzanie bloku, termistor to czujnik, który mierzy temperaturę bloku i na podstawie jego odczytów elektronika steruje grzałką.

Ciągłe nagrzewanie i chłodzenie tego elementu oznacza, że będzie on podatny na awarie, więc musisz mieć pewność, że blok cieplny poradzi sobie z pracą, którą ma za zadanie wykonać. Jeśli jest jakaś część, która zawiedzie w hotendzie, prawdopodobnie będzie to ta.

 

Bariera cieplna

Tytanowa bariera cieplna E3D V6Bariera cieplna to część głowicy, w którym filament jest przeciskany podczas podgrzewania. Precyzja jej wykonania jest bardzo ważna, od tego zależy czy filament w momencie gdy staje się płynny nie będzie się blokował. Jeśli filament w Twojej drukarce się blokuje to jest prawdopodobne, że właśnie w barierze. Bariera ma za zadanie oddzielić strefę grzejną od strefy prowadzenia filamentu, dlatego bariery full metal mają przewężenie, które ogranicza przepływ ciepła do górnych partii głowicy.
Jak można się spodziewać, bariera musi być w stanie poradzić sobie z rozszerzaniem i kurczeniem się filamentu podczas jego podgrzewania i chłodzenia, więc jej trwałość jest ponownie problemem.

Radiator

Radiator głowicyRadiator jest odpowiedzialny za utrzymanie niskiej temperatury prowadzonego filamentu, oraz utrzymywanie głowicy w ekstruderze. Odbiera temperaturę z bariery cieplnej tak by prowadzony filament nie mięknął i nie blokował się w kanale. Ważne jest by radiator był odpowiednio chłodzony dlatego często na nim samym zamontowany jest wydajny wentylator lub turbina.

 

 

Jakość wykonania

Głowica XCR-BP6 3dSwayJak można sobie wyobrazić, ze względu na ogromne znaczenie niezawodności w hotendu, będziesz chciał poszukać modeli o doskonałej jakości wykonania. Produkty wykonane zgodnie z wyższymi standardami często kosztują dużo, ale musisz też wziąć pod uwagę, że będą one w stanie pracować przez długi czas.

W końcu, nie trzeba tak często wymieniać hotendu, co może w efekcie zaoszczędzić pieniędze. Elementami zużywalnymi w pierwszej kolejności są dysza, bariera cieplna, blok głowicy i radiator