Rodzaje dysz E3D w Prusa i3 MK2 lub MK3

średnica dysze E3D
średnica dysze E3D

Prusa Research w swoich drukarkach Prusa I3 MK2, MK2S oraz MK3 stosuje od początku głowice E3D V6. Samo E3D do swoich głowic proponuje nam ogromną liczbę dysz o różnych średnicach i wykonanych z różnych materiałów. Podstawowe dysze wykonane są z mosiądzu i są najbardziej uniwersalnymi, oprócz nich mamy do wyboru dysze nierdzewne, ze stali hartowanej, miedziane do wysokich temperatur oraz nowość dysze ze stali narzędziowej.

Zacznijmy jednak od klasyfikacji dysz E3D ze względu na średnicę. Najmniejsza z nich ma 0.25 a największa 0.8 mm. Są to podstawowe średnice dostępne praktycznie z każdego materiału. Dodatkowo z niektórych materiałów są dostępne tzw dysze eksperymentalne, przykładem jest dysza mosiężna o średnicy 0.15 mm.

E3D stworzyło także system znakowania swoich dysze co umożliwi nam jednoznaczne zidentyfikowanie dyszy ze względu na jej średnicę. Dysze są kompatybilne z dowolnymi drukarkami 3D, które korzystają z ekosystemu E3D V6 (gwint M6), w tym z drukarek 3D Prusa i3 MK2, MK2S, MK3. Wewnętrzna geometria dysz V6 jest zoptymalizowana pod kątem zmniejszenia ciśnienia wstecznego, zapewniając gładki, łatwy przepływ włókna, przy jednoczesnym zwiększeniu skuteczności retrakcji.

Końcówka dyszy płaskiej powierzchni, która spłaszcza się w warstwie, jest obrabiana indywidualnie dla każdego rozmiaru dyszy. Mała końcówka dyszy zapewnia wysoką precyzję, a szeroka końcówka dyszy pomaga w płynnym drukowaniu większych warstw.

Wszystkie dysze z serii są teraz indywidualnie identyfikowane za pomocą oznaczeń na obwodzie, dzięki czemu praca z nimi jest jeszcze wygodniejsza. Zobacz tabelę po lewej stronie w celu identyfikacji.

 

Gdy już wiemy jak zidentyfikować średnicę dyszy, zajmijmy się teraz rodzajami dysz ze względu na materiał, z którego są wykonane.

 

E3D V6 – dysza mosiężna (Brass)

Najszerszy wybór wysokowydajnych dysz mosiężnych dostępnych na rynku, zaprojektowanych do druku 3D idealnie gładkich warstw. Zmodyfikuj swoją drukarkę 3D, aby wydrukować drobne detale lub duże części za pomocą dysz V6 E3D. Dysze te są w pełni zintegrowane z ekosystemem E3D części drukarki 3D i są kompatybilne z V6, Lite6 i Titan Aero. Zgodny z drukarkami 3D Prusa.

E3D V6 – dysza ze stali utwardzanej (Hardened Steel)

Utwardzone dysze odporne na ścieranie opracowane na całe życie. Drukowanie 3D za pomocą materiałów ściernych, takich jak włókno węglowe, żaroodporne PLA lub nawet filamenty z dodatkami, takie jak wypełnienie drewnem, zbierają żniwo na standardowej dyszy. Dysze te są w pełni zintegrowane z ekosystemem E3D i pasują do V6, Lite6 i Titan Aero HotEnds i są kompatybilne z drukarkami 3D Prusa.

E3D V6 – dysza nierdzewna (Stainless Steel)

Bezpieczne dysze ze stali nierdzewnej dla przemysłu spożywczego. Drukuj wolno! Dysze te są w pełni zintegrowane z ekosystemem E3D i pasują do V6, Lite6 i Titan Aero HotEnds i są kompatybilne z drukarkami 3D Prusa.

E3D V6 – dysza miedziana (Plated Copper)

Trwałe, nieprzywierające, wysokotemperaturowe dysze. Ten stop miedzi jest odporny na wysokie temperatury i nie zacznie mięknąć ani wygrzewać się do temperatury powyżej 500 ° C, co czyni go idealnym do drukowania w wysokiej temperaturze 3D, którego inne dysze nie są w stanie obsłużyć. Dysze te są w pełni zintegrowane z ekosystemem E3D i pasują do V6, Lite6 i Titan Aero HotEnds i są kompatybilne z drukarkami 3D Prusa.

E3D V6 – dysza X stal narzędziowa

Nozzle X to nasza nowa dysza “Jeden, aby rządził nimi wszystkimi”, wykonana ze specjalnego stopu stali narzędziowej, dzięki której udało nam się stworzyć niezwykle twardą dyszę, ale także zachowuje ona swoją twardość w wysokich temperaturach bez zmiękczania. Dodaliśmy również warstwę twardego, gładkiego niklowania, która zapewnia fantastyczną równowagę między kosztami i odpornością na zużycie. Nasza nowa polifobowa powłoka nano WS2 nie będzie już zawierać gorących stopionych polimerów przyklejających się do dyszy.