W ciągu ostatniej dekady przemysł dentystyczny został zrewolucjonizowany przez technologię druku 3D. Opracowano kilka różnych zastosowań druku 3D, od naprawiania złamanych zębów po ułatwianie nitkowania.
Stomatologiczne drukarki 3D muszą być bardzo dokładne, dlatego najczęściej stosowanymi technologiami są stereolitografia (SLA) i cyfrowe przetwarzanie światła (DLP). W zależności od zastosowania stosuje się różne żywice, a wiele specjalistycznych żywic zostało stworzonych wyłącznie do dentystycznych drukarek 3D. Okazuje się jednak, że dostępne tanie drukarki SLA takie jak Phrozen Shuffle, Anycubic Photon S czy Original Prusa SL1 są wystarczająco precyzyjne i dorównują, a nawet przewyższają jakością profesjonalne i drogie drukarki dentystyczne.
Drukowanie odbywa się zarówno w gabinecie dentystycznym, jak i w laboratoriach, i zapewnia nowy poziom szybkości i łatwości starych, sprawdzonych procedur.
Przemysł ten jest bardzo nowy, choć już imponująco duży, i stale się rozwija. Pozornie istnieją nieskończone sposoby korzystania z dentystycznych drukarek 3D, a przyszłość niewątpliwie przyniesie jeszcze więcej.
Dentyści znaleźli niezliczone sposoby implementacji druku 3D w swojej pracy, niektóre z nich stały się bardzo popularne. Te zastosowania stanowią znaczną poprawę w stosunku do poprzednich technologii i są obecnie wykorzystywane przez wielu dentystów na całym świecie.