Thinkercad

Najlepsze darmowe programy do projektowania 3D

Oprogramowanie do modelowania 3D może mieć wysoką cenę. Oto kilka potężnych alternatyw, które nie kosztują ani grosza, a sprawdzają się w 100%.

Cena za wstęp do elitarnego grona specjalistów modelujących i projektujących grafikę trójwymiarową jest wysoka. Najlepsze programy do modelowania potrafią kosztować krocie, co może skutecznie odstraszyć potencjalnych, uzdolnionych artystów czy inżynierów. Na początku nie możesz sobie pozwolić na zakup pakietu programów do modelowania, renderowania, postprodukcji i edycji filmów, które grożą, że wpędzą cię w biedę, zanim pierwszy klient przejdzie przez drzwi .  I nie waż się mówić mi „po to jest kredyt”.

Pewnie, że będzie czas w twojej karierze modelowania 3D, gdy będziesz chciał szukać najlepszych produktów, na jakie może pozwolić Twoja skromna pensja. Jeśli jednak dopiero zaczynasz moczyć stopy w branży, a może nawet nie jesteś pewien, czy jest to ścieżka kariery, którą jest dla Ciebie, istnieje wiele świetnych opcji oprogramowania, które wymagają jedynie połączenia internetowego, aby rozpocząć pracę.

Przyjrzyjmy się najpierw oprogramowaniu do modelowania. Wielkie hity Rhino, Maya, 3DS Max i tym podobne będą cię kosztować tysiące złotych, za jedną profesjonalną licencję. Te programy są z jakiegoś powodu drogie. Oferują najlepsze wyniki i najbardziej niezawodne biblioteki lub opcje, szablony i polecenia, które pozwalają biurom takim jak Pixar robić nieziemskie rzeczy z komputerem. Jednak dla tych z nas, którzy nie chcą od razu modelować kolejnej wersji Titanica, który z otchłani oceanu wynurza się by dokonać zemsty na górze lodowej. Czyli po prostu nie stać nas na wstawienie do swojego garażu najnowszego modelu Ferrari, a tylko na zakup kilkuletniego Golfa lub pożyczenie auta od rodziców.

Oto najlepsze programy do modelowania 3D, które są całkowicie bezpłatne.

Blender 3D

Ze wszystkich programów na tej liście Blender jest prawdopodobnie najbardziej znanym. Od dawna jest to świetna i całkowicie darmowa alternatywa dla płatnych programów do modelowania i ma imponującą liczbę ulepszeń, ficzerów, widgetów, poprawek i dodanych funkcji. Jest to pakiet oprogramowania typu open source i ma moc nie tylko modelowania, ale także renderowania, animowania i tworzenia wizualizacji na sprawnej, zoptymalizowanej platformie, która jest dużo łatwiejsza w obsłudze niż Maya. Poziom renderowania i modelowania w Blenderze może zawstydzić nie jeden płatny i drogi program.

Co więcej, silna i aktywna społeczność artystów, nauczycieli i entuzjastów przyłączyła się do projektu Blender, dzięki czemu jest to miejsce, w którym każdy początkujący profesjonalista powinien spróbować swoich sił. Jeśli Blendera przypadnie ci do gustu, istnieje duża szansa, że wybierzesz odpowiednie połączenie, a następnie zaczniesz myśleć o aktualizacji do droższych programów.

AutoDesk TinkerCAD

Thinkercad
Program do modelowania 3D Thinkercad

TinkerCAD daje każdemu użytkownikowi pełny zestaw narzędzi do projektowania i modelowania. Ale nie jest to stricte program do modelowania od zera.  Pomyśl o TinkerCAD jak o skrzyni z zabawkami dla dzieci w świecie modelowania 3D. Zasadniczo bierzesz kształty z biblioteki wstępnie wymodelowanych kształtów i używasz ich, aby zacząć budować nowy obiekt.

TinkerCAD jest na tak prosty, jak to tylko możliwe. Narzędzia są jednak tak łatwe i intuicyjne w obsłudze, że nawet doświadczeni projektanci mogą znaleźć coś  wartościowego.  Tinkercad to dobra alternatywa dla dziecka, którego chcesz oderwać od komputera i zmusić go do zajęcia się czymś bardziej wartościowym niż tylko przechodzenie kolejnego poziomu RayMan Origins.

 

 

 


Google SketchUp

SketchUp Pro to profesjonalne narzędzie 3D
SketchUp Pro to profesjonalne narzędzie 3D

Historia SketchUp zaczeła się jako eksperyment szalonego naukowca w piwnicy dwóch studentów architektury na Uniwersytecie Kolorado, rozkwitł w ciągu dekady do najpopularniejszego programu do modelowania 3D na świecie. Wielu profesjonalistów szydzi z pomysłu użycia SketchUp do czegoś innego niż szkic koncepcyjny, ale postępy, które stworzył jako pełnoprawny pakiet projektowy, zaczynają znosić to od dawna piętno.

SketchUp jest łatwy. SketchUp jest szybki. Ma kilka prostych narzędzi do modelowania, które pozwalają pchać, ciągnąć, wypaczać i kształtować swoją drogę do świata modelowania 3D. Dzięki bogactwu imponujących wtyczek renderujących możesz błyskawicznie przejść od pomysłu do fotorealizmu. SketchUp ma coś do zaoferowania każdemu, kto ma komputer, wyobraźnię.  SketchUp szybko staje się całkowicie realnym narzędziem dla nawet najbardziej wybrednego profesjonalisty od wizualizacji 3D.

 

 

 


Open SCAD

OpenSCAD - projektowanie parametryczne
OpenSCAD – projektowanie parametryczne

Open SCAD nie jest przeznaczony dla osób, które nie mają solidnej wiedzy na temat podstaw kodowania i skryptów komputerowych. Jest to program do modelowania, który koncentruje się na technicznych aspektach projektowania wspomaganego komputerowo, a nie projektowaniu artystycznym. Użytkownik buduje swój model za pomocą szeregu tekstowych poleceń, współrzędnych i algorytmów, a następnie „uruchamia” skrypt w celu wygenerowania modelu 3D, który można następnie wykorzystać do renderowania lub edycji w innych programach.

Jeśli jesteś zapomnianym w świecie kodowanie koderem to Open SCAD jest dla Ciebie. Jeśli bliżej ci do lepienia z gliny niż używania linijki i papieru milimetrowego to nie polecam używania Open SCAD.

 

 

 


LeoCAD

LeoCAD projekty 3d z LEGO
LeoCAD projekty 3d z LEGO

Czy jesteś miłośnikiem LEGO? Wierzc lub nie, rośnie grupa dzieci uwięzionych w dorosłych ciałach, które poświęciły swoje życie sztuce LEGO. Dla nich LeoCAD jest nieocenionym narzędziem, które pozwala testować pomysły i dzieła, zanim rzucą worek pełen niedopasowanych elementów na podłogę w nadziei boskiej inspiracji.

Ale nawet jeśli nie jesteś pseudo LEGO profesjonalistą, LeoCAD może zapewnić niezliczone godziny zabawy i rozrywki dla tych z nas, którzy nie są jeszcze gotowi na porzucenie dziecięcej obsesji. Z zadziwiająco dużą biblioteką elementów możesz szybko budować swoje potworności bez ryzyka przypadkowego połknięcia jednego z tych małych, okrągłych, półprzezroczystych elementów, które trafiają do każdego zakątka twojego studia. Czy to tylko mi się to przydarza?