Harz Dental Cast Resin

Druk 3D zrewolucjonizował stomatologię.

Druk 3D z żywic na dobre zagościł z stomatologii i implantologii. Druk 3D zrewolucjonizował stomatologię i implantologię.  Jedną z wielu branż, na które duży wpływ ma druk 3D, jest stomatologia. Dowiedz się, jak stomatologiczny druk 3D zrewolucjonizował całą dziedzinę.

W ciągu ostatniej dekady przemysł dentystyczny został zrewolucjonizowany przez technologię druku 3D. Opracowano kilka różnych zastosowań druku 3D, od naprawiania złamanych zębów po ułatwianie nitkowania.

Stomatologiczne drukarki 3D muszą być bardzo dokładne, dlatego najczęściej stosowanymi technologiami są stereolitografia (SLA) i cyfrowe przetwarzanie światła (DLP). W zależności od zastosowania stosuje się różne żywice, a wiele specjalistycznych żywic zostało stworzonych wyłącznie do dentystycznych drukarek 3D. Okazuje się jednak, że dostępne tanie drukarki SLA takie jak Phrozen Shuffle, Anycubic Photon S czy Original Prusa SL1 są wystarczająco precyzyjne i dorównują, a nawet przewyższają jakością profesjonalne i drogie drukarki dentystyczne.

Drukowanie odbywa się zarówno w gabinecie dentystycznym, jak i w laboratoriach, i zapewnia nowy poziom szybkości i łatwości starych, sprawdzonych procedur.

Przemysł ten jest bardzo nowy, choć już imponująco duży, i stale się rozwija. Pozornie istnieją nieskończone sposoby korzystania z dentystycznych drukarek 3D, a przyszłość niewątpliwie przyniesie jeszcze więcej.

Dentyści znaleźli niezliczone sposoby implementacji druku 3D w swojej pracy, niektóre z nich stały się bardzo popularne. Te zastosowania stanowią znaczną poprawę w stosunku do poprzednich technologii i są obecnie wykorzystywane przez wielu dentystów na całym świecie.

1. Ochraniacze na noc i Alignery – aparaty ortodontyczne

Harz Labs Dental Clear
Harz Labs Dental Clear

Najczęstsze zastosowania druku 3D w stomatologii to przezroczyste elementy wyrównujące i ochraniacze na noc. Alignery, które służą jako alternatywa dla aparatów ortodontycznych, stały się szczególnie popularne ze względu na ich niewidoczność.

Proces rozpoczyna się od zeskanowania zębów pacjenta przez dentystę lub ortodontę, który następnie używa oprogramowania do wygenerowania modelu 3D zębów. Aby utworzyć aligner, model jest dostosowywany do kształtów zębów pacjenta.

Aby model stał się rzeczywistością, stosuje się jedną z dwóch metod. Pierwszą z nich jest wydrukowanie modelu zębów pacjenta w stanie, a następnie na tym modelu formuje się aligner za pomocą próżni.

Alternatywnie lekarz może użyć modelu zębów pacjenta do modelowania samego alignera, który jest następnie drukowany. Oczywiście wymagałoby to dentystycznej drukarki 3D o bardzo wysokiej rozdzielczości ze specjalną żywicą.

Podstawową zaletą korzystania z drukowania 3D do produkcji osłon nocnych i urządzeń wyrównujących jest szybkość. Wytworzenie pełnej partii zajmuje zaledwie kilka godzin. Ta technologia sprawia również, że każdy produkt jest dokładniejszy i niestandardowy, ponieważ jest tworzony na podstawie dokładnych skanów zębów pacjenta.

Ta metoda została przyjęta przez wiele laboratoriów, firm i lekarzy.Ddentyści mogą również samodzielnie drukować aparaty przy użyciu specjalistycznych żywic, takich jak Harz Lab Dental Clear.

2. Korony

Harz Labs Dental Sand
Harz Labs Dental Sand

Kiedy łamiesz ząb, dentysta tworzy koronę, aby zastąpić złamaną część. Konwencjonalny proces jest niewiarygodnie czasochłonny i kosztowny – to właśnie ten rodzaj druku 3D jest w stanie naprawić.

Druk 3D w stomatologii sprawił, że tworzenie koron jest niezwykle proste. Lekarz skanuje złamany ząb, a następnie używa oprogramowania do stworzenia modelu korony. Może go stworzyć w swoim biurze w mniej niż 30 minut, używając specjalnej żywicy lub technologii CNC do wycięcia korony z porcelany.

Technologia ta skraca czas trwania procesu z kilku tygodni do mniej niż godziny, jest znacznie tańsza zarówno dla dentysty, jak i pacjenta, i uświadamia pacjentowi jaka moc drzemie w druku 3D w implantologii.

 

3. Szablony chirurgiczne

Harz Labs Dental Yellow Clear
Harz Labs Dental Yellow Clear

Operacje w jamie ustnej muszą być bardzo precyzyjne, a druk 3D bardzo to ułatwia. Wydrukowany w 3D szablon zaprojektowany tak, aby idealnie pasował do jamy ustnej pacjenta, jest niezbędnym atutem dla dentysty.

Po prostu lekarz dentysta skanuje usta pacjenta i projektuje model podobny do alignera, ale z otworami dokładnie tam, gdzie wykonywana jest operacja.

Można je drukować na tej samej żywicy, co elementy wyrównujące i ochraniacze nocne, i można je szybko utworzyć na dowolnej stomatologicznej drukarce 3D.

4. Modele dentystyczne

Harz Labs Dental Peach
Harz Labs Dental Peach

W stomatologii bardzo ważne jest, aby za pierwszym razem wszystko było dobrze dopasowane, a drukarki 3D to zapewniają. Lekarze mogą wydrukować model jamy ustnej pacjenta i sprawdzić, czy jego implant, korona lub element wyrównywania dokładnie pasują.

Drukowane w 3D modele dentystyczne są łatwe do wykonania. Wymagają jedynie szybkiego skanowania jamy ustnej pacjenta. Mimo to mogą być potężnym narzędziem dla dentysty, ponieważ pozwalają im sprawdzić swoją pracę przed operacją chirurgiczną pacjenta.

Ponieważ modele te nie znajdują się w ustach, nie wymagają żadnej niezbędnej technologii ani żywicy. Proste, ale przydatne. Do druku 3D modeli doskonale sprawdzają się żywice Harz Labs Dental Peach i Harz Labs Dental Pink